МОРСКА ХРИЗАНТЕМА - АКТИНИЯ

Цветя в морето. Актините, или морските хризантеми, и морските анемони “разцъфтяват” на дъното близо до брега в превъзходсно оцветени венчета: червени, зелени или светлокремави с розови отблясъци, някои от тях изпъстрени. Едни стоят постоянно отворени, други се отварят и затварят. В зоологията актините са отделени в клас Антозоа, или животни – цветя, и това е твърде подходящо наименование за тези странни морски животни. Те се закрепват за скалите както с прикрепителния си диск, така и чрез лепливостта на особения секрет, който отделят.
Красота, която пари. Всъщност това великолепие не е безопасно за други животни, които идват по тези места. Горко на рибата или на скаридата, допряла се до онова, което прилича на небрежно разстлани цветчета: копривните клетки ще им впръснат силната си отрова. От всяка клетка се подава чувствителна нишка – книдоцил, която реагира при досег с жертвата. Друга куха нишка съдържа клетъчната отрова. И така, когато някоя риба докосне книдоцила, клетката се отваря и копривната нишка, снабдена с малки кукички, прониква в тъканта на животното. Всяка копривна клетка действа еднократно, но веднага се замества от друга. Пипалата на ктиниите съдържат и друг вид клетки. Те имат силно прилепчиви нишки, които спомагат за залавянето на плячката. Актиниите не са постоянно закрепени върху едно и също място; някои видове се преместват или като задвижват основата, към която са прикрепени, или с помощта на пипалата си. Те не живеят само върху скалисти повърхности; има видове, които са заровени в пясъка и оставят да се подава само короната с пипалата. Способността за преживяване на един вид актиния – морски домат, е изумителна. При отлив актинята се свива. Пипалата й се прибират върху устата и благодарение на един сфинктер (кръгов мускул) животното се затваря напълно. Така затворено, то задържа във вътрешността си морска вода и може да издържи нс изсушаване до следващия прилив. Актиниите имат различни неприятели: един вид особени мекотели без черупка – голохрилните, поглъщат с лекота морските хризантеми. Някои видове редки риби и ракообразни са нечувствителни към тяхната отрова.
Морски домат: височина на тялото – 7см, диаметър – 6см (при разперване на около 200 – те пипала). Продължителност на живота – 66 години.
Актиниите се възпроизвеждат по три различни начина. Актиниите бебета растат в подножието на майката, като остават прикрепени, докато не достигнат определени размери.
Устройството на актинията е много просто: пипалата ограждат устата, единствения отвор за поглъщане на храна и за изхвърляне на отпадъци. Няма нито скелет, нито дихателен апарат.